Jakie są obowiązkowe szczepienia psów i kotów?
Posiadanie zwierzaka wiąże się z wieloma przyjemnymi chwilami. Należy jednak pamiętać, że decydując się na kupno albo adopcję czworonoga, trzeba mieć na uwadze również obowiązki, które wiążą się z opieką nad nim. Mowa tutaj między innymi o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym, które powinny się odbywać nie tylko w momentach, w których pupil źle się czuje. Oprócz tego weterynarza trzeba też odwiedzać, aby wykonywać obowiązkowe szczepienia. Jakie dokładnie szczepienia są obowiązkowe i które dotyczą psów, a które kotów?
Kiedy i na co należy zaszczepić psa?
Obowiązkowe szczepienia to zaraz obok diagnostyki i leczenia zwierząt czy doraźnej pomocy jeden z częstszych powodów odwiedzania gabinetu weterynaryjnego. Warto pamiętać, że niektóre szczepienia są obowiązkowe, a inne zalecane. W przypadku tych drugich dobrze omówić ich zasadność z lekarzem. Jeśli chodzi o psy, to najpopularniejsze jest oczywiście szczepienie przeciw wirusowi wścieklizny, które powinno być wykonane w czwartym miesiącu życia szczeniaka, a następnie co roku. Do zasadniczych szczepień zaliczamy też to przeciw parwowirozie. Dobrze też zastanowić się nad podaniem szczepień dodatkowych, czyli:
- przeciwko nosówce,
- przeciwko leptospirozie,
- kaszlowi kenelowemu,
- chorobie Rubartha.
Kiedy i od czego warto zaszczepić kota?
Klienci naszej przychodni weterynaryjnej, którzy chcą skorzystać z usług szczepienia zwierząt, bardzo często przychodzą do nas z kotami. W ich przypadku najlepiej zdecydować się na serię szczepień na jak najwcześniejszym etapie życia, ponieważ wówczas słabnie ich odporność, którą otrzymują z mlekiem matki. Jeśli chodzi o koty, to do szczepień zasadniczych zaliczamy te przeciwko panleukopenii, herpeswirusowi oraz kaliciwirusowi.
Warto też zainteresować się szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Oprócz tego dobrze również porozmawiać z lekarzem weterynarii na temat zasadności wykonania szczepień przeciwko chlamydiozie, grzybicy i białaczce, które zaliczamy do dodatkowych, jednak może okazać się, że specjalista również będzie je rekomendował w przypadku konkretnego pupila.